Finský unikát jménem HIM

25. srpna 2011 v 13:03 | Verynkaaa |  Hudba
A pomalu ale jistě se dostávám k mojí vášni, závislosti a naprostému šílenství jménem HIM! Ty tady prostě nesmí chybět za žádnou cenu, právě oni totiž mohou za mou vášeň k Finsku a právě oni mě naučili lásce k rocku a metalu. Ano, oni a nikdo jiný. Tento článek bude zřejmě ještě delší než týden před výplatou, proto ho s největší pravděpodobností rozdělím na více částí, abych vás neošidila o cenné informace Mrkající


V předchozím článku o Lacrimas Profundere jsem se zmiňovala o tom, že jsem onu skupinu poznala poměrně nedávno. Tady je tomu však úplně jinak. HIM mě provází životem už něco přes 5 let, což je (když vezmete v potaz můj věk) celkem slušný čas. Dodnes, když se nudím a mám po ruce tužku a papír, první, co nakreslím je Heartagram. Věřte, že můj život se nějaká léta točil jen a pouze okolo HIM, za což mě mnozí nenáviděli a proklínali (včetně mojí mamky). Ačkoliv jsem ještě nikdy neviděla HIM naživo (čehož lituju dodnes), jejich písně se mě nějakým záhadným způsobem dokáží dotknout a nutí mě přemýšlet o různých věcech. Hudba, ale především samotní HIM byli dlouho mým účinným lékem na zahnání špatných myšlenek a dokázali mě na okamžik oprostit od okolního světa.
Ale dost už o mě a mých úchylkách! Vážení, dovolte, abych vám představila HIM, finskou skupinu, která hýbe (alespoň mým) světem!Členové:

Ville Hermanni Valo - zpěv
Mikko Viljami Lindström (Linde) - kytara
Mikko Henrik Julius Paananen (Migé Amour) - baskytara
Janne Johannes Purttinen (Emerson Burton) - klávesy
Mikka Kristian Karppinen (Gas Lipstick) - bubny


Nejlepší asi bude, když začneme s hlavním poznávacím znakem HIM, vlastně s poznávacími znaky, HIM mají totiž rovnou dva. Tím prvním je bezpochyby HEARTAGRAM, symbol skupiny. Povíme si tedy něco málo o jeho vzniku a významu.


Heartagram údajně vymyslel sám frontman skupiny Ville Valo a to dne svých dvacátých narozenin, když měl kocovinu. Co samotný heartagram představuje se dá lehce odvodit při pohledu na něj. Skládá se ze dvou základních symbolů - pentagram a srdce. Pentagram, jak je známo, představuje zlo, kdežto srdce představuje dobro a lásku. Heartagram by tedy měl představovat jakýsi novodobý jing-jang.Druhým poznávacím znamením HIM je jejich hudební styl - LOVE METAL.
Love metal je specifický hudební styl pro HIM. Dlouhou dobu nikdo nevěděl do jaké škatulky by měli být HIM zařazeni, proto vznikl styl úplně nový, již zmiňovaný Love metal. Tento styl, ačkoliv se to možná zdá nepravděpodobné, vznikl o mnoho dřív než bylo vydáno album pod identickým názvem. Pravdou ale zůstává, že teprve po vydání alba LOVE METAL se nový styl ujal a stal se oficiálním. Love metal by měl představovat obdobné věci jako Heartagram a popisuje přesně tvorbu HIM, kterým se v textech často objevuje láska x smrt v kombinanci s tvrdou metalovou hudbou.
Ačkoliv v dnešní době není Love metal stylem, který hrají pouze HIM, je právě pro tuto skupinu typický a vznikl právě díky ní.

Počátek
Ville se již na škole seznámil s Lindem a Migém. Ville ještě před samotným založením HIM působil v několika kapelách najednou. Bylo jich tolik, že nestíhal chodit na zkoušky a nakonec je všechny opustil.
V roce 1991 neoficiálně založil HIM s již zmiňovaným Lindem a Migém. Tenkrát se ještě nejmenovali HIM, ale His Infernal Majesty. Prozatím byli ve skupině jen tři a jejich role byly jasné - Ville zpěv, Migé baskytara, Linde kytara.
Migé měl odejít na vojnu, proto nakonec skupinu rozpustili.
V roce 1993, po návratu Migého pak vznikli HIM a to již bylo oficiální. Nahráli demo 666 Ways to Love na kterém byly čtyři písně, se kterými chtěli prorazit a měli poměrně dost vystoupení po celém Finsku, především v malých klubech.
V roce 1996 poslali demo na pobočku BMG, kde je zaujal především cover od Chrise Isaaka Wicked Game.


Podepsali tedy se společností BMG smlouvu a roku 1997 vydali své první album Greatest Lovesongs vol. 666. V této době už do skupiny přibrali další dva členy: Juhana "Pätkä" Rantala - bubny, Antto Einari Melasniemi - klávesy.

Greatest Lovesongs vol. 666
Na tomto albu se nacházelo 66 písní, ale to bylo pouze naoko, ve skutečnosti jich bylo 10 a zbytek byla tzv. vata (nahrávky ticha).
Nejznámějšími skladbami na tomto albu se staly písně Wicked Game a Don't Fear the Reaper. Prvně zmiňovaná byla velmi dobře přijata a hodně často byla hrána v rádiích.
HIM měli koncerty po Finsku, hráli na větších festivalech a dokonce i několik koncertů v zahraničí.

Razorblade Romance
To je název druhého alba, vydaného roku 1999. Toto album se ocitlo na špičkách žebříčků, především ve Finsku a Německu.
Nejúspěšnější skladbou tohoto alba se stala skladba Join me (in Death) z které se okamžitě stal hit a byla dokonce použita, jako ústřední píseň v americké verzi filmu Třinácté patro.
Díky Join me propukl mediální hon na HIM. Točili rozhovory, fotili na plakáty, vystupovali v různých show. Dokonce vyhráli několik cen v časopisech. Skupina byla nabitá elánem, nadšená z úspěchu a vydali se na koncerty po celé Evropě. Tehdy se poprvé objevili u nás v ČR - 6. 4. 2000.Deep Shadows and Brilliant Highlights
Další album, vydané v roce 2001. Kapela se opět vydává na turné a poskytuje mnoho rozhovorů. Album mělo opět velmi dobré umístění, objevilo se na špicích žebříčků ve Finsku, Německu, Švýcarsku a Rakousku.
12. 12. 2001 se HIM opět objevují v ČR. Kapela je ale unavená, což se projevuje na náboji koncertu a fanoušci jim vyčítají vyměklost tohoto alba. V tomto období HIM přichází o spoustu fanoušků. Skupinu opouští klávesák i bubeník a na jejich místa přicházejí Emerson Burton - klávesy a Gas Lipstick - bicí. Fyzicky ani psychicky nezvládají nápor a v roce 2002 vyhlašují roční pauzu.


Love Metal
Po roční pauze, kdy se HIM věnovali především sobě, odpočívali a střádali nový materiál pro připravovanou desku, vydali HIM další album, které je opět tvrdší a dostojí stylu, kterému HIM dali jméno.
HIM opět poskytují rozhovory a pořádají koncerty. 27. 6. 2003 opět přijíždějí do ČR a v Ploskovicích na zámku natáčejí videoklip k písni The Sacrament.
HIM zažívají úspěšný návrat.


1996 - 2004 The Best of album And Love Said No
V roce 2004 vydává skupina první Best Of album, které mapuje jejich tvorbu od počátku až do roku 2004. Skupina má hodně koncertů po Evropě a pak také několik po Americe, kterou se snaží dobýt.
Následuje DVD Love Metal archives vol. 1. Tímto DVD skupina po vážných neshodách s BMG ukončuje spolupráci a přecházejí k Sire Records.


Dark Light
Další řadová deska skupiny, která vznikla roku 2005. Tato deska je pro skupinu velmi významným počinem, jelikož právě díky ní, se jim podaří prorazit do Ameriky - 18. místo v Top 200 Billboard - v této době nejlepší umístění finské skupiny v Americe.
Singl (Rip out) Wings of A Butterfly se vyšplhal na přední příčky po celém světě.
Ve Finsku probíhá vyhlášení 5 nejlepších písní tisíciletí a HIM s písní Join me (in death) získávají první místo.
Roku 2006 bylo toto album vyhlášeno rockovým albem roku a píseň (Rip out) Wings of a Butterfly byla vyhlášena písní roku.
Tato deska se stala zlatou za prodej v Americe - první zlatá deska ve Finsku z USA.


Uneasy Listening vol. 1 a 2
Na přelomu let 2006 a 2007 vydávají HIM dvě shrnující alba, na kterých se objevují největší hity skupiny v neobvyklých verzích - různé remixy apod.
Kapela v těchto letech plánuje další album, které by mělo Ameriku dobýt úplně.


Venus Doom
V roce 2007 vychází další album. Jeho název již napovídá, že půjde o tajemné a drsné album (Venus Doom=smrt Venuše, smrt lásky). Podíl na drsnosti a tajemnosti alba má Villeho osobní život - rozešel se se snoubenkou, umírají mu přátelé, Ville propadá alkoholismu (vypije až 4 láhve vodky denně). Ville nastupuje na protialkoholní léčbu.
Singlem tohoto alba se stává skladba Kiss of Dawn , která ihned po vydání vyskakuje na 12. místo Top 200 Billboard.
HIM vystupují na festivalech, dělají předskokany Metallice v Evropě a Británii. Poté se vydávají na vlastní turné k propagaci alba. V březnu roku 2008 opět v ČR.
V květnu 2008 vydávají DVD Digital Versatile Doom, které je záznamem koncertu z listopadu 2007 v Los Angeles.


Screamworks: Love in Theory & Practice
Roku 2010 vydávají HIM další řadovou desku. Toto album má prý vycházet z Villeho vlastních zkušeností a z celé tvorby HIM má být nejvíce sexuální, jak prohlásil sám frontman Ville Valo.
Z této desky vydávají singl Heartkiller a později ještě Scared to Death.
Ještě v tom samém roce vydává skupina album SWRMXS, které je obdobou alba předchozího, jen s tím rozdílem, že všechny písně jsou podány v netradičních verzích - remixy apod. Ke spolupráci na tomto albu byl přizván např. i DJ Tiesto.


Tato alba jsou posledními pod společností Sire Records. Momentálně je skupina bez nahrávací společnosti, ale hledají dál, protože údajně má skupina mnoho dalšího materiálu a chystají nové album, které by mělo vyjít roku 2012. Přesné datum nebylo doposud stanoveno.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbil se vám tento článek?

Ano 60.5% (75)
Ne 39.5% (49)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama