Apulanta

10. března 2012 v 19:15 | Verynkaaa |  Hudba
APULANTA


Současní členové:
Toni Wirtanen - zpěv
Simo "Sipe" Santapukki - bicí
Sami "Parta-Sami" Lehtinen - basa

Bývalí členové:
Antti Lautala - vokály, kytara - 1991-1994
Amanda "Mandy" Gaynor - basa, trombón, vokály - 1992-1993
Tuukka Temonen - basa - 1993-2004

Alba:
Attack of the A. L. People - 1994
Ehjä - 1996
Kolme - 1997
Aivan Kuin Kaikki Muutkin - 1998
Plastik - 2000
Heinola 10 - 2001
Hiekka - 2002
Kiila - 2005
Eikä Vielä Ole Edes Ilta - 2007
Kuutio (Kuinka Aurinko Voitettiin) - 2008

Hudební DVD:
Liikkuvat Kuvat
Kesäaine

Apulanta je hudební skupina z Finska, která vznikla již v roce 1991. V této době byli všichni členové ještě teenageři a specializovali se především na variace punku, ska a metalu.


Značným průlomem pro skupinu byla hitovka MITÄ KUULUU z roku 1996, která patřila na EP HAJONNUT. Dalším velmi úspěšným singlem je píseň ANNA MULLE PIISKAA.


Od tohoto okamžiku kapela pravidelně plní příčky hudebních žebříčků a nadále patří k nejúspěšnějším kapelám na pomezí rocku a metalu ve Finsku.
Jejich singl TEIT MEISTÄ KAUNIIN se stal jedním z nejprodávanějších singlů všech dob a dalším velkým úspěchem byl i singl KONEESEEN KADONNUT.

špatná kvalita


K lednu roku 2006 se 16 jejich singlů a 8 alb stalo číslem jedna ve finských hitparádách. I přes tyto velké úspěchy skupina nezískala žádnou cenu EMMA (finská obdoba cen GRAMMY), protože jejich nahrávací společnost LEVY-YHTIÖ není členem asociace ÄKT (nemám tušení, co to je :D). Zároveň tato nahrávací společnost pro ně byla i poměrně velkou výhodou, protože jejich alba mohla být prodávána levněji, než alba skupin nahrávacích společností, které patřili do ÄKT. Koncem roku 2006 byla Apulanta překvapivě nominována v kategorii "Nejlepší hudební DVD" za své DVD KESÄAINE.

V září roku 2009 členové skupiny založili vlastní nezávislý label (vydavatelství) PÄIJÄT-HÄMEEN SORTO JA RIISTO. Od svých počátků se tomuto labelu zatím podařilo dostat pod svá křídla popovou zpěvačku KAIJU KOO v roce 2010. V únoru roku 2011 společnost poodhalila, že hodlají zastupovat nového perspektivního umělce, jehož jméno prozatím nebylo zveřejněno.

Apulanta je mimo jiné známá zejména pro svá energická vystoupení. Mnohá vystoupení absolvovali v kostýmech shodných s výzdobou pódia. Například v roce 1998 vystoupila kapela v soutěži JYRKI HIT CHALLENGE, kde proti sobě bojovali svými hudebními nástroji oděni pouze v plavkách a pěně na holení a na turné v letech 2003 a 2004 se vydali v rytířské výzbroji.
Dalším unikátem je pro skupinu jejich vztah s fanoušky. Lze ho považovat za mimořádný. Často se stává, že kapela zahraje písně na požádání fanoušků. Jedná se buď o starší písně, které kapela na koncertech tak často nehraje nebo i o písně jiných interpretů. Tato přání fanoušci křikem sdělí Tomimu, většinou tak vznikne prostor pro 2-6 improvizovaných písní. Jeden z fanoušků měl dokonce šanci zahrát si s kapelou na kytaru. Během turné roku 2005 rozdával sám Tomi před koncertem zmrzlinu z čistého popudu a protože to fanouškům slíbil. V roce 2006 skupina dovolila svému americkému fanouškovi, aby pro kapelu pracoval, neboť jak jim vysvětlil, budilo by to velký dojem v jeho přihlášce na vysokou školu.

V současné době skupina vypustila do světa nový singl PIHTIOTE, který se opět vyšplhal na vysoké pozice ve finských žebříčcích, a který sklízí obrovský úspěch. Je jednou z nejčastěji hraných písní ve finských rádiích v současnosti.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama